Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie o to chodzi, by złapać inflację?

12 października 2023 | Ekonomia i rynek | Piotr Skwirowski
Adam Glapiński, prezes NBP i przewodniczący RPP
autor zdjęcia: NBP
źródło: Rzeczpospolita
Adam Glapiński, prezes NBP i przewodniczący RPP
źródło: Rzeczpospolita

Prezes NBP ogłosił sukces w walce z inflacją, ale jej poziom wciąż jest bardzo odległy od celu inflacyjnego, dwa razy wyższy niż w strefie euro. A inflacja skumulowana od wyborów w 2019 r. jest drugą najwyższą w UE.

Od poprzednich wyborów parlamentarnych, w październiku 2019 r., właśnie mijają cztery lata. Co w tym czasie działo się z inflacją w Polsce? Jak radził sobie z nią Narodowy Bank Polski i zdominowana przez obóz rządzący Rada Polityki Pieniężnej?

Bagatelizowanie

Jeszcze na parę miesięcy przed wyborami, w czerwcu 2019 r., Adam Glapiński, prezes NBP, stwierdził na comiesięcznej konferencji prasowej, że ogólnie inflacja jest bardzo niska i niską pozostanie. – Nie widzimy powodów do niepokoju ani w tym roku, ani w przyszłym – dodał.

Stopy procentowe NBP utrzymywały się w tym czasie na niezmienianym od wiosny 2015 r. niskim poziomie (stopa referencyjna, wykorzystywana do ustalenia oprocentowania kredytów, wynosiła 1,5 proc.). Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych mierzony w ujęciu rocznym po wzroście z 0,7 proc. na początku 2019 r. do 2,9 proc. w lipcu i w sierpniu obniżył się do 2,6 proc. w październiku. Mieścił się więc w tzw. celu inflacyjnym NBP, czyli 2,5 proc. +/- 1 pkt proc. Już wtedy jednak pojawiały się pierwsze głosy ekonomistów, że jesienny spadek może być przejściowy, a po nim inflacja może zacząć rosnąć.

– Drożyzna jest wtedy, kiedy zmniejsza się siła nabywcza ludności. My cały czas mamy tempo wzrostu płac wyższe niż wzrostu cen....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12697

Wydanie: 12697

Spis treści

Reklama

Zamów abonament