Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Izrael chce krwawego odwetu

12 października 2023 | Świat | Jędrzej Bielecki
Setki tysięcy izraelskich żołnierzy jest gotowych w każdej chwili wejść do Strefy Gazy
autor zdjęcia: AFP
źródło: Rzeczpospolita
Setki tysięcy izraelskich żołnierzy jest gotowych w każdej chwili wejść do Strefy Gazy

Wojna w Strefie Gazy może pociągnąć za sobą starcia na granicy z Libanem i zamieszki na Zachodnim Brzegu.

Rosnąca stale liczba ofiar Hamasu wydaje się nie mieć końca. Do środy naliczono już ponad 1200 zamordowanych Izraelczyków po uwzględnieniu danych jednej z organizacji ochotników, którzy wyszukiwali ciała ofiar w miejscach ataku terrorystów. To niemal tyle samo, co we wszystkich starciach zbrojnych Izraela od pół wieku, począwszy od wojny Jom Kipur poprzez wojnę z Hezbollahem w Libanie, włączając także setki ofiar palestyńskiego terroru w czasie dwócj intifad – powstań palestyńskich. W szpitalach znajduje się ponad 500 rannych z ogólnej liczby 3007 osób.

Rozpoczęły się też pierwsze pogrzeby. Ich obrazy wzmacniają w izraelskim społeczeństwie nastroje odwetowe. Podobnie jak zdjęcia i relacje dziennikarzy, którym umożliwiono dotarcie na miejsc sobotniego ataku Hamasu. Tak drastycznych relacji – także o ciałach z odciętymi głowami, w tym dzieci – nikt nie był w stanie sobie wyobrazić.

Los Hamasu przesądzony

– Jak każdy naród na świecie, Izrael ma prawo, a nawet obowiązek zareagować na te okrutne ataki – oświadczył prezydent Joe Biden, dodając, że reakcja USA w podobnej sytuacji byłaby „szybka, zdecydowana i przytłaczająca”. Premier Beniamin Netanjahu już wcześniej zapowiedział, że Izrael obróci w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12697

Wydanie: 12697

Spis treści

Reklama

Zamów abonament