Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak ustalać roczny limit pracy w godzinach nadliczbowych

12 października 2023 | Kadry i Płace | Marek Rotkiewicz

Do rocznego limitu nadgodzin nie wchodzą godziny przepracowane ponad wymiar czasu niepełnoetatowca, które nie stanowią pracy nadliczbowej. Limitu tego nie zmniejsza się proporcjonalnie do okresu zatrudnienia w roku.

∑ Mam pytania dotyczące rocznego limitu pracy nadliczbowej wskazanego w przepisach kodeksu pracy. Czy obejmuje on pracę ponad wymiar czasu pracy niepełnoetatowca? Czy w przypadku pracownika zatrudnionego np. w połowie roku limit wynosi tyle samo, czy powinien być odpowiednio obniżony? – pyta czytelniczka.

Roczny limit godzin nadliczbowych obejmuje jedynie pracę wypełniającą definicję pracy nadliczbowej, która ponadto była zlecana w oparciu o szczególne potrzeby pracodawcy. Nie wchodzą do niego godziny przepracowane ponad wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej w niepełnym wymiarze czasu pracy, które nie stanowią pracy nadliczbowej. Limit nie jest rozliczany proporcjonalnie do okresu zatrudnienia. Ale należy też pamiętać o limicie średniotygodniowym w okresie rozliczeniowym czasu pracy.

Limit pracy nadliczbowej

Ilość pracy nadliczbowej jest limitowana trojako:

∑ w  ciągu doby w związku z koniecznością zapewnienia minimalnego, 11-godzinnego odpoczynku dobowego; wypoczynek dobowy może zostać skrócony w razie zaistnienia konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12697

Wydanie: 12697

Spis treści

Reklama

Zamów abonament