Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kolejny region walczy z depresją

12 października 2023 | Tekst reklamowy | Karol Ikonowicz
W konferencji wzięli udział samorządowcy, eksperci, lekarze i przedstawiciele organizacji międzynarodowych
autor zdjęcia: materiały prasowe
źródło: Rzeczpospolita
W konferencji wzięli udział samorządowcy, eksperci, lekarze i przedstawiciele organizacji międzynarodowych

10 października obchodzony był Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Z tej okazji Komisja Europejska wspólnie z polskimi samorządami zorganizowała konferencję „Pomorze Zachodnie przeciw depresji”.

Podczas konferencji w Szczecinie przedstawiciele samorządów województwa zachodniopomorskiego podpisali deklarację programową „Pomorze Zachodnie przeciw depresji”. Tym samym Pomorze Zachodnie zostało kolejnym regionem, który oficjalnie dołączył do walki z depresją. Wcześniej deklarację podpisali burmistrzowie i burmistrzynie Warszawy i samorządowcy z woj. śląskiego.

Tematem głównym konferencji była potrzeba tworzenia lokalnych sieci wsparcia, profilaktyki i szerszej edukacji na temat depresji. W Europie z chorobą tą zmaga się około 40 mln ludzi, w Polsce – 1,5 mln. Problem jest coraz poważniejszy. Eksperci przewidują, że do 2030 roku depresja stanie się pierwszą najczęściej diagnozowaną jednostką chorobową na świecie.

– Wysoka frekwencja na wydarzeniach Komisji Europejskiej związanych ze zdrowiem psychicznym pokazuje, jak duże jest zapotrzebowanie na przestrzeń do rozmowy o depresji – mówił podczas obrad Bartłomiej Balcerzyk, p.o. dyrektora Przedstawicielstwa KE w Polsce. – Mimo sporych odległości między miastami, w których organizowane są nasze debaty – Szczecinem, Katowicami i Warszawą, problemy, z którymi się spotykamy w zakresie zdrowia psychicznego, pozostają te same – zaznaczył przedstawiciel KE.

Bartłomiej Balcerzyk wyjaśniał także, że przy organizowaniu każdej konferencji pojawiają się podobne dylematy. Depresja dotyka wielu grup społecznych i nie zawsze w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12697

Wydanie: 12697

Spis treści

Reklama

Zamów abonament