Kolejny region walczy z depresją
10 października obchodzony był Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Z tej okazji Komisja Europejska wspólnie z polskimi samorządami zorganizowała konferencję „Pomorze Zachodnie przeciw depresji”.
Podczas konferencji w Szczecinie przedstawiciele samorządów województwa zachodniopomorskiego podpisali deklarację programową „Pomorze Zachodnie przeciw depresji”. Tym samym Pomorze Zachodnie zostało kolejnym regionem, który oficjalnie dołączył do walki z depresją. Wcześniej deklarację podpisali burmistrzowie i burmistrzynie Warszawy i samorządowcy z woj. śląskiego.
Tematem głównym konferencji była potrzeba tworzenia lokalnych sieci wsparcia, profilaktyki i szerszej edukacji na temat depresji. W Europie z chorobą tą zmaga się około 40 mln ludzi, w Polsce – 1,5 mln. Problem jest coraz poważniejszy. Eksperci przewidują, że do 2030 roku depresja stanie się pierwszą najczęściej diagnozowaną jednostką chorobową na świecie.
– Wysoka frekwencja na wydarzeniach Komisji Europejskiej związanych ze zdrowiem psychicznym pokazuje, jak duże jest zapotrzebowanie na przestrzeń do rozmowy o depresji – mówił podczas obrad Bartłomiej Balcerzyk, p.o. dyrektora Przedstawicielstwa KE w Polsce. – Mimo sporych odległości między miastami, w których organizowane są nasze debaty – Szczecinem, Katowicami i Warszawą, problemy, z którymi się spotykamy w zakresie zdrowia psychicznego, pozostają te same – zaznaczył przedstawiciel KE.
Bartłomiej Balcerzyk wyjaśniał także, że przy organizowaniu każdej konferencji pojawiają się podobne dylematy. Depresja dotyka wielu grup społecznych i nie zawsze w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta