Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mieszkanie w kosztach firmy? Tak, jeśli jest blisko klienta

12 października 2023 | Prawo co dnia | Przemysław Wojtasik

Przedsiębiorca rozliczy w kosztach wydatki na wynajem mieszkania. Nawet gdy nie ma w nim biura.

Nie da się codziennie dojeżdżać do kontrahenta, a wynajem mieszkania jest tańszy niż hotel. Te argumenty przekonują fiskusa, który zgadza się na rozliczanie wydatków na lokal położony nieopodal klienta w podatkowych kosztach firmy. Nawet jak przedsiębiorca tylko w nim mieszka. Skarbówka nie wymaga, aby wykonywał w wynajętym mieszkaniu swoją działalność.

To bardzo korzystne dla przedsiębiorców stanowisko, gdyż wrzucając czynsz oraz inne opłaty w koszty, sporo zaoszczędzą na podatku. Z interpretacji wynika, że mogą to robić przedstawiciele różnych zawodów – sportowcy, piloci, informatycy czy prawnicy.

Pilot, koszykarz...

Oto ostatnie przykłady. Prowadzący własny biznes pilot podpisał umowę na świadczenie usług transportu lotniczego. Zlecający wymaga, aby przebywał w miejscu, z którego można dojechać do portu lotniczego poniżej 90 minut. Przedsiębiorca mieszka za daleko, żeby przybyć na czas, dlatego musiał wynająć mieszkanie bliżej portu. Informuje, że zakwaterowanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12697

Wydanie: 12697

Spis treści

Reklama

Zamów abonament