Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Oszczędzanie energii to kluczowy aspekt dbania o środowisko

12 października 2023 | Energia i beznes | rp.pl

W Polsce głównym źródłem energii elektrycznej i cieplnej jest spalanie paliw kopalnianych, takich jak węgiel i gaz. Niestety, ten proces nie tylko zużywa te cenne surowce, ale również emituje duże ilości zanieczyszczeń, które szkodzą przyrodzie i zdrowiu ludzi. Szczególnie problematyczny jest dwutlenek węgla, który stanowi istotny czynnik przyczyniający się do globalnych zmian klimatycznych. Zrozumienie konsekwencji naszych działań dla środowiska naturalnego odgrywa kluczową rolę w promowaniu oszczędzania energii i innych proekologicznych zachowań.

Ekspert ochrony środowiska z Uniwersytetu WSB Merito Szczecin, dr Jacek Zatoński, zauważa, że polska energetyka nie przeszła jeszcze gruntownej restrukturyzacji. – Wciąż opieramy się głównie na elektrowniach spalających węgiel, często już przestarzałych i mało efektywnych. Obecnie największym wyzwaniem dla polskiej energetyki jest konieczność przejścia z węgla na technologie niskoemisyjne, jak odnawialne źródła energii czy atom. Żadna z tych technologii nie jest jednak łatwa do wdrożenia – odnawialne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12697

Wydanie: 12697

Spis treści

Reklama

Zamów abonament