Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Łączy nas nienawiść

12 października 2023 | Kultura | Jacek Cieślak
mat.pras.
autor zdjęcia: gorycka
źródło: Rzeczpospolita
mat.pras.

– W „Wyzwoleniu” są cytaty dla każdego komitetu wyborczego – mówi Jan Klata.

15 października wybory. Jak pana premiera „Wyzwolenia” Wyspiańskiego, która otworzy 14 października Teatr Wybrzeże w Gdańsku po przebudowie, z nimi koresponduje?

Po to jest wielka literatura, żeby służyć namysłowi wspólnoty nad ważnymi momentami w jej historii. Przychodzi śpiewać na zgliszcza.

Wyspiański w „Wyzwoleniu" przywołał Konrada na scenę po sukcesie „Wesela” i „Dziadów”, które wystawił jako pierwszy, nagrodzony wieńcem z symbolem „44”. Z Mickiewiczem polemizował w sprawie spychania Polaków do martyrologicznej matni. Mickiewicz zapłacił za dramatyzowanie biografii i od 2010 r. za fałszywe cierpiętnictwo jest zawłaszczany przez lud smoleński.

Moją powinnością jako interpretatora wielkich tekstów jest zrozumienie historycznego kontekstu i stworzenie współczesnych ekwiwalentów po 120 latach od premiery. Z bólem możemy stwierdzić, że problem myśli romantycznej, męczeńskiej, irracjonalnej powrócił po katastrofie smoleńskiej i mroczne tendencje naszej narodowej duszy zostały wykorzystane, żeby znów nami zawładnąć, ciągnąć ku kolejnym ekshumacjom. Przekonywać, że jedyne, do czego jesteśmy powołani, to właśnie męczeństwo, krypty, rozpamiętywanie śmierci, składanie wieńców. Geniusz jest kimś, kto dzierży wytrych do polskiej duszy. Wszystko stracił, by myślą się wzbogacić, przez zgliszcz, przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12697

Wydanie: 12697

Spis treści

Reklama

Zamów abonament