Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lato w sklepach upłynęło na promocjach i walce o ceny

12 października 2023 | Ekonomia i rynek | Piotr Mazurkiewicz
Konsumenci nadal zmieniają swoje zwyczaje podczas zakupów
autor zdjęcia: AdobeStock
źródło: Rzeczpospolita
Konsumenci nadal zmieniają swoje zwyczaje podczas zakupów

Sprzedaż rośnie głównie dzięki wynikom sklepów internetowych. Najmocniej wpływ ograniczeń w wydatkach konsumenckich czują sprzedawcy odzieży czy biżuterii.

Z najnowszych wyników badania Mastercard SpendingPulse, o którym „Rzeczpospolita” pisze pierwsza, wynika, że w lipcu i sierpniu sprzedaż detaliczna w Polsce wzrosła o 9 proc. w ujęciu wartościowym. To głównie efekt lepszych wyników sklepów internetowych: w ich przypadku obroty w ujęciu rocznym wzrosły o 15,5 proc.

W poszczególnych sektorach sytuacja była mocno zróżnicowana. Mimo wysokiego tempa wzrostu cen w przypadku salonów jubilerskich sprzedaż wzrosła tylko o 1,2 proc., zaś w odzieżowych to 2,3 proc. Mocny, bo 17,8-proc. wzrost zanotował sektor gastronomiczny, ale to także efekt wyższych cen. Kluczowy w handlu sektor zakupów spożywczych w ujęciu wartościowym zanotował wzrost o 14 proc.

Walka z inflacją

– Europejscy konsumenci wykorzystali lato, aby cieszyć się znaczącymi doświadczeniami. Obejmowało to spotkania z bliskimi i odkrywanie nowych lokalizacji, o czym świadczą zwiększone wydatki w sektorze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12697

Wydanie: 12697

Spis treści

Reklama

Zamów abonament