Cable pooling – kto i jak może skorzystać z łączenia instalacji OZE?
1 października 2023 roku weszły w życie przepisy, które umożliwiają współdzielenie infrastruktury elektroenergetycznej przez różne źródła OZE, np. połączenie instalacji wiatrowych i fotowoltaicznych. Z nowych regulacji powinny także móc skorzystać już istniejące instalacje.
Brak dostępnych mocy przyłączeniowych stanowi obecnie jedną z największych przeszkód dla rozwoju odnawialnych źródeł energii (OZE) w Polsce, co jest szczególnie dotkliwe dla inwestorów, których projekty napotykają na trudności związane z dostępem do sieci elektroenergetycznej. Jednym z rozwiązań tego problemu jest rozbudowa i modernizacja istniejącej infrastruktury energetycznej, jednak wymaga to znacznych nakładów finansowych i czasu. W krótszym horyzoncie czasowym istnieje rozwiązanie, które może przynieść ulgę inwestorom – to współdzielenie infrastruktury elektroenergetycznej przez różne źródła OZE. Stosowne przepisy weszły w życie w październiku 2023 roku 1.
Korzyści z perspektywy inwestora
Współdzielenie infrastruktury elektroenergetycznej przez instalacje OZE, zwane również „cable pooling”, polega na połączeniu kilku źródeł energii odnawialnej w celu maksymalnego wykorzystania dostępnych mocy przyłączeniowych. To rozwiązanie może wspomóc dalszy rozwój OZE i ograniczyć koszty związane z rozwojem sieci, co może być korzystne zarówno dla inwestorów, jak i operatorów sieci dystrybucyjnych (OSD) inwestorów. Uzupełniające się nawzajem instalacje OZE pozwalają bowiem na bardziej stabilną i efektywną produkcję energii, co wpływa na szybszy zwrot inwestycji,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta