Wójt określi postanowienia umowy restrukturyzacyjnej z przedsiębiorcą
To wójt w imieniu gminy kształtuje postanowienia umowy z kontrahentem i ma prawo zabezpieczyć interes gminy. Może więc wprowadzać zapisy dyscyplinujące kontrahenta w kontekście terminowego wykonywania umowy.
∑ Gmina w umowie o odroczenie czynszu dzierżawnego lokalu narzuciła naszej spółce zapis, że w przypadku braku spłaty jednej raty (w wysokości 1 tys. zł), cała pozostała należność jest automatycznie wymagalna z odsetkami (ok. 35 tys. zł). Umowa restrukturyzacyjna została zawarta z wójtem m.in. na podstawie uchwały rady gminy ustalającej zasady stosowania ulg w spłacie należności cywilnoprawnych, jednak w uchwale rady nie przewidziano takich surowych sankcji. Czy w tej sytuacji umowa jest legalna?
Z kontekstu pytania należy wnioskować, że przedsiębiorca dzierżawi od gminy nieruchomość. Warto przypomnieć, że stosunek dzierżawy ma podstawy normatywne w przepisach Kodeksu cywilnego (k.c.). Zgodnie z art. 693 k.c. – przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz. Czynsz może być zastrzeżony w pieniądzach lub świadczeniach innego rodzaju. Może być również oznaczony w ułamkowej części pożytków.
Specyfika gospodarowania nieruchomości samorządowymi ma odzwierciedlenie w przepisach ustawy o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta