Cesja umowy deweloperskiej – jakie ograniczenia?
Osoba, która po 15 lipca 2023 r. podpisała umowę z deweloperem na budowę lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego nie może swobodnie przenieść praw wynikających z tej umowy na osobę trzecią. Ustawa pozwala na takie przeniesienie, ale po spełnieniu kilku warunków.
Ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, która weszła w życie w połowie lipca br. (znana z tzw. kredytu 2%) wprowadziła także zmiany do ustawy o ochronie nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (zwanej „Nową ustawą deweloperską”, która obowiązuje od 1 lipca 2022 r. i zastąpiła dotychczasową „ustawę deweloperską”).
Ochrona środków nabywców
Nowa ustawa deweloperska określiła zasady ochrony środków wpłacanych przez nabywców domów i mieszkań z rynku pierwotnego. Ujęła też prawa i obowiązki stron wynikające z umowy rezerwacyjnej i umowy deweloperskiej. Umowa deweloperska to taka, w której deweloper zobowiązuje się do wybudowania budynku oraz ustanowienia odrębnej własności mieszkania i przeniesienia własności do niego albo zabudowania nieruchomości gruntowej domem jednorodzinnym i przeniesienia na nabywcę prawa własności (ewentualnie użytkowania wieczystego). W zamian za to nabywca zobowiązuje się do uiszczenia ustalonej sumy pieniężnej. Umowa rezerwacyjna może...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta