Dolina Krzemowa ze słowiańskim przytupem
Co nam obca przemoc wzięła, to może wziąć znowu. A szablą już niczego nie odbierzemy. Konieczne są huby technologiczne, chmary dronów, artyleria i nadzór sztucznej inteligencji. Siłę polskiego narodu trzeba budować światłowodem i przewagą technologiczną.
Czy w niemrawej Europie, gdzie nawet takie państwa, jak Francja i Niemcy, nie stworzyły w XXI wieku żadnego technologicznego giganta, Polska ma szansę być liderem innowacji? Tak, tylko musimy przyjąć konkretną wizję geopolityczną oraz utrzymać kluczowe kierunki rozwoju przemysłu i technologii niezależnie od zmiany kolejnych rządów. Kiedyś właśnie dzięki wizji Polska zbudowała zgodę publiczną i weszła do NATO oraz Unii Europejskiej. Dziś może wejść do grona krajów napędzających cyfrowo-przemysłową prosperity. Jeśli zbuduje zgodę ponad podziałami.
Czy Google ma narodowość
Polacy odzyskali suwerenność w roku 1989. Po półwieczu w szponach komunizmu mogliśmy podejmować suwerenne decyzje o przyszłości. Jako kraj pozbawiony gospodarki rynkowej, uwikłany w komunistyczne planowanie wszystkiego – łącznie z postępem techniki – weszliśmy nagle w system kapitalistyczny, gdzie głównym wyznacznikiem postępu są prawa podaży i popytu.
Stopniowo kapitał zachodni stabilizował sytuację nad Wisłą, a lobby przemysłowe i technologiczne krajów inwestujących w Polsce z każdym kolejnym sukcesem biznesowym nabierało przekonania, że w ich interesie leży kraj demokratyczny, przywrócony na łono Zachodu. Mimo uwłaszczenia nomenklatury i złodziejstwa tamtych czasów, to był całkiem dobry interes także dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta