Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Piechota polska w średniowieczu

10 listopada 2023 | Rzecz o historii | Marek Kutarba
Wojsko polskie w latach 1447–1492
autor zdjęcia: Wikimedia Commons Domena Publiczna
źródło: Rzeczpospolita
Wojsko polskie w latach 1447–1492

W XV wieku niemal trzy czwarte składu polskiej piechoty stanowili kusznicy.

Historia polskiej wojskowości koniem stała, a żołnierze w dawnych wiekach zdawali się w Polsce na koniach rodzić i na nich umierać. Tak przynajmniej może się wydawać, gdy śledzimy losy I Rzeczypospolitej poprzez np. literaturę czy poświęcone tej epoce filmy. I to oczywiście w znacznym stopniu prawda. Jednak nie zawsze tak było.

Niedoceniana w okresie Rzeczypospolitej szlacheckiej piechota była we wcześniejszych wiekach ważnym składnikiem sił zbrojnych Polski, często stanowiąc połowę wystawianych wojsk. Równocześnie formacji tej niewiele poświęca się uwagi. Tymczasem temat to bardzo ciekawy.

Polskie roty piesze

Polskie roty piesze już pod koniec średniowiecza, czyli u schyłku XV wieku, znacząco różniły się od swych zachodnioeuropejskich odpowiedników. W większości były to bowiem tzw. roty strzelcze, a zatem takie, w której przeważali strzelcy, a nie żołnierze uzbrojeni w broń białą, taką jak kopie, halabardy czy piki (włócznie), jak miało to często miejsce na zachodzie Europy.

Ciekawym przykładem jest tu dobrze opisana w źródłach rota piesza rotmistrza Marka (1471 r.), która formalnie składała się z 500 ludzi, a faktycznie liczyła ich 449. Ta rozbieżność miała swoje uzasadnienie w sposobie opłacania wojsk. To jednak osobna historia, której warto...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12721

Wydanie: 12721

Spis treści
Zamów abonament