Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie zasady hodowli agresywnych psów

21 listopada 2023 | Administracja i samorząd | Karolina Wierzbicka

Ustawa o ochronie zwierząt wymaga zezwolenia na hodowlę lub utrzymywanie ras należących do agresywnych.

Podstawowym aktem prawnym służącym weryfikacji zwierząt jest rozporządzenie z 2003 r. w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne.

Jedenaście ras

W owym rozporządzeniu wymieniono jedenaście ras psów. W ocenie przedstawicieli doktryny rasy psów agresywnych powinny być w miejscu publicznym zawsze trzymane na smyczy i w kagańcu.

Wątpliwości powstają w przypadku psów będących na liście, a wykazujące jednocześnie agresywność. Część przedstawicieli nauki stoi na stanowisku, że powinny one być wyprowadzane w kagańcu i na smyczy. O ile samo już uznanie rasy psa za agresywną przesądza o jego potencjalnej agresywności, o tyle u innych ras, jak i ras mieszanych należy mieć na uwadze faktyczną agresywność lub gabaryty zwierzęcia. U tak zwanych ras mieszanych powstają rozbieżności w zakresie ich utrzymania. Z pewnością brak po stronie człowieka elementarnych umiejętności, wyobraźni, należytej staranności, a nierzadko też zła wola stwarzają potencjalnie groźne  sytuacje dla otoczenia.

Organ właściwy

Samo posiadanie psa rasy agresywnej i poruszanie się z nim na smyczy i w kagańcu nie wystarczy do zachowania wymogów bezpieczeństwa. Art. 10 ust. 2 ustawy o ochronie zwierząt nakłada obowiązek uzyskania zezwolenia. W świetle tego przepisu prowadzenie hodowli lub utrzymywanie psa rasy uznawanej za agresywną wymaga zezwolenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12729

Wydanie: 12729

Spis treści
Zamów abonament