Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przewrót w gnieździe sztucznej inteligencji. Co dalej z ChatGPT?

21 listopada 2023 | Cyfrowa Rzeczpospolita | Paweł Rożyński
Przed objęciem stanowiska dyrektora generalnego OpenAI Sam Altman był prezesem akceleratora start-upów Y Combinator. Wcześniej założył firmę społecznościową Loopt
autor zdjęcia: Bloomberg
źródło: Rzeczpospolita
Przed objęciem stanowiska dyrektora generalnego OpenAI Sam Altman był prezesem akceleratora start-upów Y Combinator. Wcześniej założył firmę społecznościową Loopt

W OpenAI, twórcy najbardziej znanej konwersacyjnej sztucznej inteligencji ChatGPT, toczy się wojna o władzę i kierunek rozwoju firmy. Zwolniony dyrektor generalny Sam Altman może założyć konkurencyjną firmę i ściągnąć pracowników.

Po „zamachu stanu” Altman napisał na platformie X: „Uwielbiałem mój czas w OpenAI. Był to czas transformacji dla mnie osobiście i miejmy nadzieję, że również dla całego świata. Przede wszystkim uwielbiałem pracować z tak utalentowanymi ludźmi. W późniejszym czasie będę miał więcej do powiedzenia na temat tego, co dalej”.

Niespodziewany zamach

W Dolinie Krzemowej i mediach huczy od plotek, co mogło stać za wyrzuceniem Altmana, który był jednym z założycieli OpenAI i prawdziwym guru branży sztucznej inteligencji.

Dlatego świat nowych technologii znalazł się w prawdziwym szoku, kiedy w piątek rada dyrektorów OpenAI poinformowała niespodziewanie, że Sam Altman ustąpi ze stanowiska dyrektora generalnego i zostanie zastąpiony przez dyrektorkę ds. technologii, 34-letnią Mirę Murati. Zarząd poinformował, że przeprowadził analizę i doszedł do wniosku, że Altman „nie był konsekwentnie szczery w swojej komunikacji z zarządem, utrudniając mu wykonywanie swoich obowiązków”. Nie wyjaśniono, co stoi za tym zagadkowym stwierdzeniem.

Jakby tego było mało, inwestorzy OpenAI, w tym wielkie fundusze venture capital i Microsoft, mieli być kompletnie zaskoczeni akcją zarządu. Jeszcze na początku Altman występował na szczycie AI w Bletchley...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12729

Wydanie: 12729

Spis treści
Zamów abonament