Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Inteligencja sztuczna, ale ryzyko realne

21 listopada 2023 | Biznes | Michał Nowakowski

Ryzyka AI powinny podlegać ocenie także w kontekście apetytu na ryzyko danej organizacji.

Gdy myślimy o ryzyku sztucznej inteligencji, to coraz rzadziej w naszej wyobraźni pojawiają się wizje rodem z terminatora, a częściej „uszkodzone” dane czy złośliwe oprogramowanie, które prowadzi do niewłaściwego działania naszego oprogramowania. Rozwój narzędzi i rozwiązań opartych na uczeniu maszynowym czy głębokim, ale i przetwarzaniu języka naturalnego, spowodował równoległy „rozwój” ryzyk związanych z ich funkcjonowaniem. Zależność od historycznych danych, pewien poziom autonomii czy poleganie na dostawcach będących podmiotami trzecimi powoduje, że decydując się na wdrożenie AI w organizacji, musimy co najmniej rozumieć jej specyfikę, a w idealnym – i docelowym – scenariuszu posiadać odpowiednie ramy pozwalające na zarządzanie ryzykiem AI przy jednoczesnej kontroli innych (szczególnie tych ICT), które również mogą nas dotykać w związku z poleganiem na technikach i podejściach określanych mianem sztucznej inteligencji.

AI Act to wymusi

Wielokrotnie wspominany AI Act (a konkretnie jego art. 9) będzie „wymuszał” posiadanie systemów zarządzania ryzykiem w odniesieniu do systemów sztucznej inteligencji wysokiego ryzyka, ale patrząc na cały obszar wykorzystania AI można przyjąć, że analogiczne działania należy podjąć także w przypadku „innych” systemów, które w dalszym ciągu mogą generować ryzyko dla organizacji lub jej klientów....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12729

Wydanie: 12729

Spis treści
Zamów abonament