Czego może żądać podmiot upoważniony
Postępowanie grupowe w Polsce ma mieć model opt-in, jak w większości jurysdykcji w Europie.
Powództwa przedstawicielskie mogą istotnie wpłynąć na krajobraz grupowego dochodzenia roszczeń w krajach UE, w tym w Polsce. W tym tekście omówię projekt polskiej ustawy implementującej dyrektywę w sprawie powództw przedstawicielskich w zakresie, w jakim projekt ten określa, czego może żądać podmiot upoważniony oraz czy koniecznie musi zebrać grupę konsumentów, aby złożyć pozew.
Podmiot upoważniony, czyli zgodnie z projektem polskiej ustawy podmiot wpisany do rejestru prowadzonego przez prezesa UOKiK, rzecznik finansowy (w zakresie spraw dotyczących sektora finansowego) oraz podmiot wpisany do wykazu prowadzonego przez Komisję Europejską, działa jako powód w postępowaniu grupowym.
W jakich sprawach może być złożone powództwo przedstawicielskie?
Projekt ustawy implementującej dyrektywę w sprawie powództw przedstawicielskich zmienia ustawę z 2009 roku o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym, wprowadzając w niej szczególne uregulowania dla postępowań grupowych inicjowanych powództwem przedstawicielskim.
Podmiot upoważniony może wytoczyć powództwo inicjujące:
(i) postępowanie grupowe w sprawie o zaniechanie stosowania praktyk naruszających ogólne interesy konsumentów;
(ii) postępowanie grupowe w sprawie o roszczenia związane ze stosowaniem praktyk naruszających ogólne interesy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta