Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ostatni moment na przegląd dokumentów funduszu socjalnego

21 listopada 2023 | Biznes | Joanna Kalinowska

Pracodawcy muszą na bieżąco usuwać dane osobowe zebrane w celach zfśs, których nie powinni przetwarzać. Raz w roku muszą jednak dokonać formalnego ich przeglądu.

Taki obowiązek wszedł w życie od 4 kwietnia 2019 r. po nowelizacji ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn. DzU z 2023 r., poz. 998 ze zm.). Wówczas do art. 8 ustawy dodano przepisy, które wskazują, że co do zasady osoba uprawniona do korzystania z funduszu udostępnia swoje dane osobowe w celu przyznania świadczeń z tego funduszu w formie oświadczenia. Pracodawca może jednak żądać udokumentowania tych informacji. Na potwierdzenie może żądać przedłożenia nie tylko oświadczeń, ale i zaświadczeń o sytuacji życiowej (w tym zdrowotnej), rodzinnej i materialnej uprawnionego do korzystania z funduszu (art. 8 ust. 1a).

Podstawa decyzji

Żeby przyznać pracownikowi świadczenie z zfśs, pracodawca musi poznać i ocenić sytuację życiową i materialną tak pracownika, jak i członków jego rodziny, z którymi prowadzi on wspólne gospodarstwo domowe. Pracodawca musi więc przetwarzać dane osobowe tych osób, ale tylko te, które są niezbędne, żeby rozpatrzyć prawo do świadczeń z zfśs. Chodzi więc o dane potwierdzające spełnianie kryteriów do uzyskania pomocy czy dofinansowań z funduszu. Te kryteria są zaś różne w zależności od tego, o jakie wsparcie chodzi. Zakresu danych, które będą niezbędne do rozpatrzenia prawa do świadczenia, nie zawsze da się więc z góry ustalić. Każdy przypadek wymaga indywidualnej oceny. Stąd...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12729

Wydanie: 12729

Spis treści
Zamów abonament