Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sprawiedliwość na dwa fronty

21 listopada 2023 | Rzecz o prawie | Ida Kierzynka-Śledź

Sąd cywilny cierpliwie czeka na wyrok sądu karnego.

Spory sądowe nierzadko są prowadzone są na wielu frontach, a jedno zdarzenie może prowadzić do kilku postępowań. Szczególną sytuacją jest wszczęcie postępowania cywilnego przed sądem pracy podczas prowadzonego już postępowania karnego (lub na odwrót). Wtedy sąd może zawiesić postępowanie cywilne z urzędu – choć najczęściej to strona składa wniosek o zawieszenie – do czasu prawomocnego ukończenia postępowania karnego. Zasadność takiego postanowienia budzi jednak wątpliwości.

Wyobraźmy sobie, że pracownik jest oskarżony przez pracodawcę o rażące naruszenie podstawowych obowiązków. W konsekwencji pracodawca rozwiązuje z nim umowę o pracę bez wypowiedzenia. Ten wytacza powództwo o przywrócenie do pracy. Jednocześnie toczy się postępowanie karne o ten sam czyn, który był powodem jego zwolnienia. Co w takiej sytuacji powinien zrobić sąd cywilny?

Kodeks postępowania cywilnego w art. 177 § 1 pkt 4 przewiduje, iż sąd jest władny zawiesić postępowanie z urzędu, gdy ujawni się czyn, którego ustalenie w drodze karnej mogłoby wywrzeć wpływ na rozstrzygnięcie sprawy cywilnej.

Zawieszenie postępowania cywilnego nie oznacza jego zakończenia. To tylko...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12729

Wydanie: 12729

Spis treści
Zamów abonament