Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Argentyny skok w nieznane

21 listopada 2023 | Świat | Jędrzej Bielecki
Javier Milei świętuje sukces wyborczy przed siedzibą swojej partii w Buenos Aires. Obok jego życiowa partnerka Fatima Florez, aktorka i prezenterka telewizyjna
autor zdjęcia: Emiliano Lasalvia/AFP
źródło: Rzeczpospolita
Javier Milei świętuje sukces wyborczy przed siedzibą swojej partii w Buenos Aires. Obok jego życiowa partnerka Fatima Florez, aktorka i prezenterka telewizyjna

Javier Milei, ultraliberalny ekonomista bez doświadczenia politycznego, zostanie prezydentem. To wyraz desperacji kraju doprowadzonego do nędzy przez peronizm.

Wielkie czarne litery krzyczą: „Milei 2023: la esperanza de un pais mejor” (Nadzieja na lepszy kraj). Zza kartonu widać czarne, zmęczone oczy. Zdjęcie dziewczyny uchwyconej w tłumie, który w nocy z niedzieli na poniedziałek powitał swojego zwycięzcę na gigantycznej Avenida 9 de Julio przecinającej 25-milionowe Buenos Aires, być może najlepiej tłumaczy wyniki tych wyborów.

To opowieść o kraju, który jeszcze do lat trzydziestych XX wieku należał do grona najbogatszych państw świata, a dziś nie jest w stanie zapewnić nawet minimalnych warunków bytowych 40 proc. społeczeństwa.

Milei, który dał się poznać dzięki prowokacyjnym wystąpieniom w telewizji, zaledwie dwa lata temu wszedł do polityki (jest deputowanym). Ale w niedzielę otrzymał 55,8 proc. głosów wobec 44,2 proc. dla dotychczasowego ministra gospodarki Sergio Massy.

– To 3 miliony głosów przewagi. Peronizm nigdy nie poniósł w otwartych wyborach takiej porażki – mówi „Rzeczpospolitej” Carlos Malamud, znawca Ameryki Łacińskiej w instytucie Real Elcano w Madrycie.

Likwidacja państwa

Chodzi o powołany na przełomie lat trzydziestych i czterdziestych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12729

Wydanie: 12729

Spis treści
Zamów abonament