Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rolnicy i kopalnie zarobią na dwutlenku węgla

21 listopada 2023 | Ekonomia i rynek | Aleksandra Ptak-Iglewska Marek Wierciszewski
źródło: Rzeczpospolita

Węgiel może... wrócić do kopalni. To efekt działania technologii magazynowania CO2, procesu za którego certyfikację zabiera się Unia Europejska.

Bruksela zaczyna oficjalne przygotowania do wprowadzenia pierwszych unijnych ram certyfikacji pochłaniania dwutlenku węgla. Rada Europejska przyjęła mandat negocjacyjny do rozmów z Parlamentem Europejskim w sprawie wniosku o ustanowienie nowych ram certyfikacji, co oznacza, ze przedstawiciele krajów UE zgodzili się co do propozycji przepisów nowego rozporządzenia, które teraz będą dalej uzgadnianie z Parlamentem.

Bruksela ma nadzieję, że certyfikacja sprawi, iż technologie będą bardziej popularne i szybciej wdrażane. Na sprzedaży kredytów węglowych już zaczynają zarabiać rolnicy, to dla nich spora szansa na dodatkowe dochody. Ciekawe są technologie związane z magazynowaniem CO2 pod ziemią.

Bruksela reguluje

Trilog to jeden z oficjalnych etapów ustanawiania nowego prawa, o dużym znaczeniu dla ochrony środowiska, ponieważ unijne certyfikaty dla technologii zbierania i magazynowania CO2 mają przyspieszyć działania Europy, ale też, ma nadzieje Rada, pozwoli zwalczać zjawisko greenwashingu. W tle...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12729

Wydanie: 12729

Spis treści
Zamów abonament