Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Squattersi w Hiszpanii, czyli degradacja prawa własności

21 listopada 2023 | Rzecz o prawie | Bartosz Wojsław

Nowa ustawa mieszkaniowa realnie narusza prawo własności chronione przez konstytucję i konwencje międzynarodowe.

W kwietniu tego roku hiszpański parlament uchwalił nową ustawę mieszkaniową, która jeszcze bardziej niż dotychczas rozszerzyła prawa tzw. squattersów. Problem dzikich lokatorów staje się zmorą właściwie wszystkich regionów świata, a według ekspertów wkrótce stanie się wyzwaniem także dla Polski.

W państwach trzeciego świata fenomen nazywany squattingiem od zawsze był, jest i zapewne będzie sposobem na życie nawet większej części społeczeństw, ale zjawisko to staje się też coraz bardziej zauważalne w krajach Unii Europejskiej.

Nielegalnie zajmujący nieruchomości tłumaczą swoje zachowanie tym, że prawo do godnego mieszkania to prawo człowieka, które stawiają ponad prawem własności. Niezależnie jednak od argumentacji, problem mają prawowici właściciele, a w poradzeniu sobie z nim bynajmniej nie pomagają im politycy. Przy głośnym poparciu premiera Hiszpanii Pedro Sancheza sytuacja ofiar squattingu w Hiszpanii stała się jeszcze gorsza niż dotychczas. W życie weszła bowiem ustawa, która ekstremalnie komplikuje eksmisję dzikich lokatorów.

Źle życzą swojemu narodowi

Na internetowej stronie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12729

Wydanie: 12729

Spis treści
Zamów abonament