Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Użyczenie gruntu pod budowę

21 listopada 2023 | Administracja i samorząd | Marcin Nagórek

Nasze miasto nie dysponuje własnym terenem więc zamierza skorzystać z terenu, którym dysponuje jednostka budżetowa ale województwa. Miasto ma środki na inwestycje sportowe Czy jest możliwe, aby miasto podpisało z województwem umowę użyczenia określonego terenu np. na 10 czy 20 lat i wybudowało tam boisko sportowe – pyta radna.

Warto przypomnieć aspekt tzw. zadań własnych, które przypisane są do jednostki samorządu terytorialnego w randze – gminy (miasta). Zadania te zostały określone w art. 7 ust. 1 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, gdzie m.in. postanowiono, że zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy. W szczególności zadania własne obejmują sprawy: kultury fizycznej i turystyki, w tym terenów rekreacyjnych i urządzeń sportowych (10) czy utrzymania gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz obiektów administracyjnych (15). Z punktu widzenia realizacji zadań przez gminę kluczowe jest więc to, aby należały do kategorii – zadań własnych. W tym kontekście należy uznać, że zadanie inwestycyjne związane z budową obiektu sportowego wpisuje się w ww. katalog opisanych zadań. Kwestią wtórną i wymagającą oceny jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12729

Wydanie: 12729

Spis treści
Zamów abonament