Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto nie zapłaci podatku minimalnego

21 listopada 2023 | Biznes | Michał Kwaśniewski

Efekt konsolidacji na potrzeby podatku minimalnego ma swe ograniczenia. Trzeba osiągnąć 75 proc. minimalnego zaangażowania kapitałowego i zachować jednolity w grupie rok podatkowy.

Spółki, będące podatnikami CIT lub zagraniczne przedsiębiorstwa mające obecność w Polsce muszą zmierzyć się z nową daniną, tj. minimalnym podatkiem dochodowym. Jak pisaliśmy w pierwszym odcinku cyklu, zapłacą go spółki w jednym z dwóch przypadków. Nowa danina dotknie tych firm, które albo wykażą odpowiednio liczoną stratę podatkową, albo rentowność na poziomie nie przekraczającym 2 proc. Ostatni ratunek w szczególnej liście zwolnień i wyłączeń podmiotowych.

Z zapłaty nowej daniny zwolnione będą podmioty spełniające jedno ze wskazanych w ustawie o CIT kryteriów. Można wyodrębnić konkretne typy przedsiębiorstw albo jeszcze bardziej generalnie obszary gospodarki, nad którymi ustawodawca rozciągnął parasol ochronny.

Nowej daniny unikną spółki z prostą strukturą własnościową oraz wspólnikami lub akcjonariuszami o statusie wyłącznie osób fizycznych....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12729

Wydanie: 12729

Spis treści
Zamów abonament