CBA: ostatnie zmiany przed burzą
Po 15 października do pracy w CBA zgłosiło się aż o 45 proc. więcej chętnych. Premier wprowadza nowe zasady opiniowania funkcjonariuszy. Zapewnią „miękkie lądowanie”?
Mimo zapowiadanej likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego, którego zadania ma przejąć policja, w życie wchodzą kluczowe dla służących tam funkcjonariuszy zmiany. Mówi o tym rozporządzenie dotyczące nowych zasad opiniowania służbowego agentów. Co ciekawe, projekt zmian przepisów z 2014 r. powstał dzień po ostatnich wyborach parlamentarnych – wnioskodawcą jest minister – koordynator służb specjalnych.
– To próba ratowania przywilejów i stanowisk – twierdzi były funkcjonariusz służb po analizie dokumentu. – To szef CBA będzie mógł opiniować każdego agenta. A zmian chcą właśnie teraz, gdy likwidacja CBA jest niemal przesądzona
Opinie po nowemu
W uzasadnieniu czytamy, że „projekt wprowadza mniej kryteriów, co pozwoli przede wszystkim na uproszczenie procesu opiniowania służbowego i zwiększenie jego przejrzystości”.
Opinię służbową będzie mógł wydać dla zastępców i kierowników sekcji ich szef.
Według ustawy o CBA funkcjonariusz podlega opiniowaniu służbowemu nie rzadziej niż raz na dwa lata, a będący w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta