Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Światłowód wygrywa z LTE w polskich domach

21 listopada 2023 | Cyfrowa Rzeczpospolita | Urszula Zielińska

Zanim ruszą ze sprzedażą „prawdziwego 5G”, telekomy rozpędzają łącza przewodowego internetu w marketingowych przekazach. I walczą ceną.

Telekomy zaczęły przedświąteczny marketingowy wyścig. Albo raczej kuszenie przyszłego abonenta internetu. Wabią prędkością łącza, miesiącami za zero złotych i rabatami na kolejny smartfon. Wybór dostawcy jest największy tam, gdzie powstały otwarte hurtowe sieci szerokopasmowe. I gdzie za stabilne łącze można wziąć więcej niż w dużych miastach oplecionych przez kablówki.

Gigabitowy wyścig

W Polsce prawie każdy ma dziś telefon. To zwykle aparat komórkowy z dotykowym ekranem, czyli smartfon. W nim bardzo często mobilny – działający nie tylko w jednym miejscu, ale w zasięgu całej sieci masztów danego operatora – internet. Za to nadal relatywnie mała część gospodarstw domowych jest podłączona do szybkiego przewodowego internetu, choć zasięg takich sieci w kraju rośnie. Dane Urzędu Komunikacji Elektronicznej wskazują, że większość gospodarstw domowych (56 proc.) ma stacjonarny internet, ale o prędkości pobierania danych do 100...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12729

Wydanie: 12729

Spis treści
Zamów abonament