Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak obrócić pomyłkę na swoją korzyść i uniknąć sądowo-urzędowych korowodów

21 listopada 2023 | Biznes | Anna Czerkawska-Soból

Jeśli w biznesie zdarzy się błąd, warto ocenić jego ryzyka i niuanse, aby nasze dalsze działania nie pogłębiły negatywnych następstw już zaistniałych uchybień.

W niektórych przypadkach przyznanie wobec organu administracji, że doszło do naruszenia prawa, może być dla nas korzystne i pozwolić na złagodzenie wymiaru kary albo nawet jej uniknięcie.

Prowadzenie działalności w obrocie gospodarczym jest normowane przez rozliczne przepisy na wielu płaszczyznach funkcjonowania przedsiębiorstwa. Przepisy te, zarówno na poziomie krajowym, jak i unijnym, są coraz bardziej kazuistyczne, specjalistyczne, a bywa, że i wewnętrznie niespójne. Utrudnia to podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą orientację co do powinnego zachowania. W takich realiach nietrudno o popełnienie błędu, z czym często związane są sankcje administracyjne.

Nie w każdej jednak sytuacji, gdy doszło do uchybienia, musi to prowadzić do rozpoczęcia antagonistycznej potyczki z organem administracji i sporu, który ma charakter zero-jedynkowy.

W różnych gałęziach prawa związanych z obrotem gospodarczym istnieje bowiem szereg mechanizmów pozwalających na złagodzenie wymiaru kary administracyjnej lub nawet odstąpienie od jej nałożenia na przedsiębiorcę (np. wydanie zaleceń zamiast wszczynania postępowania, dobrowolne poddanie się karze czy novum, jakim jest układ w sprawie nadzwyczajnego złagodzenia sankcji w postępowaniu przed Komisją Nadzoru Finansowego).

Mechanizmy te promują zachowania kooperatywne i koncyliacyjne, przenosząc płaszczyznę dyskusji na poziom...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12729

Wydanie: 12729

Spis treści
Zamów abonament