Powrót do Europy
Poważny dialog między Warszawą a Berlinem musi zostać wznowiony dla dobra Polski, Niemiec i Unii – pisze były prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Nowy rząd będzie dążył do naprawienia stosunków z Niemcami po paranoicznej antyteutońskiej polityce „zjednoczonej prawicy”. Zwycięstwo demokratycznej opozycji w wyborach spotkało się z poczuciem ogromnej ulgi w całej Europie i USA. Mimo odwrotu Berlina od błędnej polityki wobec Rosji oba kraje będą musiały uporać się z istotnymi różnicami w kwestii bezpieczeństwa i przyszłości Europy.
Racjonalna polityka
PiS podporządkował stosunki międzynarodowe potrzebom polityki krajowej, instrumentalizując historię, opierając ją na infantylnej geopolityce i wierze w alternatywne wobec Unii Europejskiej struktury regionalne. Mimo zagrożeń i wojny w Ukrainie na boku pozostawiana była Rosja, a cała energia nakierowana była na przedstawianie:
∑ Unii Europejskiej jako lewackiej wrogiej siły, dążącej do odebrania Polsce suwerenności i niepodległości oraz ograniczania możliwości przyszłego rozwoju;
∑ Niemiec, niejako z natury wrogich Polsce, rządzących w UE i wykuwających przyszły antypolski sojusz z Rosją. Jarosław Kaczyński głosił: „My się nie mieścimy w niemiecko-rosyjskich planach panowania nad Europą. Niepodległa, podmiotowa, silna gospodarczo, społecznie i militarnie Polska jest dla nich przeszkodą. Z perspektywy historycznej to nic nowego”;
∑ Donalda Tuska jako agenta jednocześnie niemieckiego i rosyjskiego…
Nowy rząd szybko podejmie starania służące przywróceniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta