Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Powrót do Europy

21 listopada 2023 | Opinie | Eugeniusz Smolar

Poważny dialog między Warszawą a Berlinem musi zostać wznowiony dla dobra Polski, Niemiec i Unii – pisze były prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.

Nowy rząd będzie dążył do naprawienia stosunków z Niemcami po paranoicznej antyteutońskiej polityce „zjednoczonej prawicy”. Zwycięstwo demokratycznej opozycji w wyborach spotkało się z poczuciem ogromnej ulgi w całej Europie i USA. Mimo odwrotu Berlina od błędnej polityki wobec Rosji oba kraje będą musiały uporać się z istotnymi różnicami w kwestii bezpieczeństwa i przyszłości Europy.

Racjonalna polityka

PiS podporządkował stosunki międzynarodowe potrzebom polityki krajowej, instrumentalizując historię, opierając ją na infantylnej geopolityce i wierze w alternatywne wobec Unii Europejskiej struktury regionalne. Mimo zagrożeń i wojny w Ukrainie na boku pozostawiana była Rosja, a cała energia nakierowana była na przedstawianie:

∑ Unii Europejskiej jako lewackiej wrogiej siły, dążącej do odebrania Polsce suwerenności i niepodległości oraz ograniczania możliwości przyszłego rozwoju;

∑ Niemiec, niejako z natury wrogich Polsce, rządzących w UE i wykuwających przyszły antypolski sojusz z Rosją. Jarosław Kaczyński głosił: „My się nie mieścimy w niemiecko-rosyjskich planach panowania nad Europą. Niepodległa, podmiotowa, silna gospodarczo, społecznie i militarnie Polska jest dla nich przeszkodą. Z perspektywy historycznej to nic nowego”;

∑ Donalda Tuska jako agenta jednocześnie niemieckiego i rosyjskiego…

Nowy rząd szybko podejmie starania służące przywróceniu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12729

Wydanie: 12729

Spis treści
Zamów abonament