Jak obowiązki ESG wpłyną na krajowych konsumentów i rynek audytorski
ESG to niezwykle popularna dziś fraza. Tendencja rozwojowa zainteresowania tym hasłem zaczyna się kilkanaście lat temu, ale renesans przeżywa od połowy 2020. Trend ten z pewnością utrzyma się, by wkrótce pozostać z nami na stałe. Akronim ESG pochodzi od angielskiego terminu „Environmental, Social, Governance (w pełniejszym brzmieniu: Environmental, Social Responsibility, Corporate Governance) czyli środowisko, społeczna odpowiedzialność, ład korporacyjny. Wraz ze wzrostem swojej popularności również coraz bardziej poszerza się zakres rozumienia tego, co kryje się pod hasłem ESG.
Kofi Annan powiedział
Po raz pierwszy tego terminu użyto w 2004 roku. Wtedy to Kofi Annan, sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych, i UN Global Compact we współpracy z rządem Szwajcarii zwrócili się do głównych instytucji finansowych o współpracę z Organizacją Narodów Zjednoczonych i Międzynarodową Korporacją Finansową w celu określenia sposobów włączenia problemów środowiskowych, społecznych i zarządzania do rynków kapitałowych. Wynikiem tych działań był program Who Cares Wins (WCW), a termin ESG został oficjalnie ukuty wraz z publikacją raportu inicjatywy ONZ Global Compact „Who Cares Wins”. Inicjatywa została poparta przez 23 instytucje finansowe łącznie reprezentujące aktywa o wartości ponad 6 bilionów dolarów. Międzynarodowa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta