Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak założyć spółdzielnię energetyczną w gminie

21 listopada 2023 | Administracja i samorząd | Konrad Dyda

Utworzenie w gminie spółdzielni energetycznej pozwala w znacznym stopniu uniezależnić ją od zewnętrznych dostawców energii oraz wygenerować realne oszczędności zarówno w budżecie gminy, jak i w budżetach jej mieszkańców. W tym także przedsiębiorców.

Eurpejskie trendy są jednoznaczne: zielona energetyka to przyszłość, która zagości także w Polsce. Zresztą sukces fotowoltaiki pokazuje, że wielu mieszkańców Polski jest zainteresowanych i pozytywnie nastawionych do OZE. W zieloną energię coraz chętniej inwestują także przedsiębiorcy. Pomimo tego, że korzystanie z tego rodzaju rozwiązań nie uwalnia od wszystkich problemów, to z pewnością ogólny bilans zastosowania OZE jest dodatni. Dlatego powinny nim zainteresować się również samorządy. Chociażby poprzez tworzenie spółdzielni energetycznych.

Jaka definicja

Zgodnie z art. 2 pkt 33a ustawy o odnawialnych źródłach energii spółdzielnia energetyczna została zdefiniowana jako spółdzielnia (w sensie nadanym temu terminowi przez Prawo spółdzielcze lub ustawę o spółdzielniach rolników), której przedmiotem działalności jest wytwarzanie energii elektrycznej lub biogazu, lub ciepła, w instalacjach odnawialnego źródła energii i równoważenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12729

Wydanie: 12729

Spis treści
Zamów abonament