Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Organ musi zebrać i rozpatrzyć cały materiał dowodowy

03 kwietnia 2024 | Administracja – Orzecznictwo | Julita Karaś-Gasparska

Organ podatkowy nie jest związany żadnymi regułami dowodowymi, a ustaleń faktycznych dokonuje według własnego przekonania na podstawie zgromadzonego i wszechstronnie rozważonego materiału dowodowego

Spółka wystąpiła do burmistrza G. o zwolnienie jej z naliczania i płacenia podatku od nieruchomości od 1  maja 2022 r. w związku z zawarciem w tym dniu umowy użytkowania należącej do niej nieruchomości rolnej – działki rolnej.

Na mocy tej umowy spółka przekazała do użytkowania przedmiotową nieruchomość podmiotowi A.W., który jest także użytkownikiem innych sąsiednich działek rolnych i prowadzi gospodarstwo rolne wpisane do ewidencji producentów. Zdaniem strony w sytuacji, gdy posadowione na należącej do niej działce budynki są wykorzystywane wyłącznie do produkcji rolniczej prowadzonej przez ich obecnego dzierżawcę, podlegają one zwolnieniu z podatku na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 4 lit. b ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (dalej: upol).

Spółka wskazała, że obecny użytkownik użyczonych budynków prowadzi działalność rolniczą (hodowla ślimaków konsumpcyjnych) także na sąsiadujących z działką (należącą do spółki) gruntach rolnych dzierżawionych od innych osób o łącznej powierzchni 2,1386 ha.

W odpowiedzi burmistrz poinformował spółkę, że zawarta umowa użyczenia nie przenosi obowiązku podatkowego na użytkownika, a obowiązek ten nadal obciąża ją jako właściciela tej nieruchomości. W ramach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12839

Wydanie: 12839

Spis treści
Zamów abonament