Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Samochód, pociąg i opiekun nie zawsze wystarczy

03 kwietnia 2024 | Administracja – Orzecznictwo | Katarzyna Markiewicz

Organizacja przez gminę transportu dziecka niepełnosprawnego nie może być realizowana ze szkodą dla małoletniego.

Matka złożyła w urzędzie miejskim wniosek w sprawie dowozu niepełnosprawnego dziecka do przedszkola samochodem, (busem)/autobusem, będącym w dyspozycji gminy.

Burmistrz poinformował matkę, że gmina spełni obowiązek ciążący na niej na mocy art. 32 ust. 6 oraz art. 31 ust. 2 ustawy z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (u.p.o.), tzn. zapewni jej synowi dowóz z wykorzystaniem środków komunikacji publicznej wraz z wynajętym samochodem oraz zapewni opiekuna dziecku podczas całego przejazdu do i z przedszkola. Taki przewóz do, jak i z przedszkola miał polegać na odbiorze dziecka spod domu samochodem, przejeździe pociągiem w obie strony i transporcie autem z powrotem pod dom. Burmistrz poinformował matkę, że gdyby zdecydowała się na dowóz syna we własnym zakresie, to proponuje jej zwrot kosztów przewozu.

Schorzenie syna

Matka złożyła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, wnosząc o pozytywne rozpatrzenie jej wniosku i zapewnienie niepełnosprawnemu małoletniemu odpowiedniego przewozu specjalistycznym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12839

Wydanie: 12839

Spis treści
Zamów abonament