Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zło nie jest wszechobecne

03 kwietnia 2024 | Rzecz o prawie | Jacek Dubois

Jeśli stan sędziowski nie chce powtórzenia wojny o niezawisłość, to powinien eliminować negatywne standardy.

W klubie filmowym w Gorzowie Wielkopolskim miałem okazję podyskutować o filmie „Układ zamknięty”. Jako autor książki „Mordowanie na ekranie” zostałem zaproszony przez tamtejszy oddział Iustitii.

Pomimo że film opowiada o patologii w wymiarze sprawiedliwości, nikt nie poczuł się urażony krytyką środowisk z nim związanych. Dyskusja była arcyciekawa, a wracałem następnego dnia Autostradą Wolności do domu w nastroju euforycznym, oceniając, że kryzys, który od lat dotykał nasze sądownictwo, powoli zostaje zażegnany i wzorzec obywatelskiego sędziego, który ukształtował się w ciągu ostatnich lat walki o niezawisłe sądy, stanie się wizytówką obecnego sądownictwa. Optymistycznie czułem triumfującą siłę sprawiedliwości.

Niestety jak to w życiu bywa, rzeczywistość szybko zweryfikowała mój optymizm. Po poniedziałkowej sprawie, którą prowadziłem, trzeba było wyznaczyć nowy termin. Sąd wskazał kilka dat, by strony mogły ustosunkować się, który z nich najbardziej im odpowiada, po czym z niezwykłą starannością zapisywał do protokołu, kiedy któraś ze stron ma kolizje, a kiedy nie. Słuchałem jak urzeczony, widząc z jakim pietyzmem sad podchodzi do czasu uczestników postępowania. Po...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12839

Wydanie: 12839

Spis treści
Zamów abonament