Będą pomagać w codzienności
Konieczny jest rozwój usług wspomagających funkcjonowanie osób z niepełnosprawnościami. Muszą być realną alternatywą dla instytucji opiekuńczych.
W polskim prawie w ciągu ostatnich 30 lat pojawiło się wiele ustaw odpowiadających na problemy osób z niepełnosprawnościami. Nie ma jednego aktu, który regulowałby ich sytuację całościowo, ale nie ma też takiej potrzeby, bo sama niepełnosprawność jest stanem złożonym. Konstytucja RP zapewnia ochronę osób niepełnosprawnych (o czym w szczególności stanowią art. 67 i 69). Najprostszą formą tej ochrony są świadczenia pieniężne, które zapewniają dochód, ale nie likwidują ograniczeń w pełnieniu funkcji społecznych i zawodowych. Dlatego tak istotny jest rozwój usług aktywizujących i wspomagających codzienność osób z niepełnosprawnościami. Naprzeciw tym oczekiwaniom wychodzi prezydencki projekt ustawy przewidujący wprowadzenie usługi asystencji osobistej.
Założenia i cele
Usługi asystowania osobom ze szczególnymi potrzebami są znane w polskim systemie prawnym. Jako przykład może posłużyć asystentura rodzinna. Ten typ wsparcia odnosi się również do osób z niepełnosprawnościami, jednak nie ma ono regulacji ustawowej, a jego dotychczasowe stosowanie zależało od programów rządowych. Stabilność prawną tej usłudze ma zapewnić ustawa o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami, której projekt w marcu wpłynął do Sejmu....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta