Na gminach spoczywają obowiązki związane z wyborami
Wójt (burmistrz, prezydent miasta) zapewnia obsługę i techniczno-materialne warunki pracy obwodowych komisji wyborczych oraz wykonanie zadań związanych z organizacją i przeprowadzeniem głosowania na obszarze gminy.
Wybory samorządowe zaplanowano na 7 i 21 kwietnia 2024 r. Do tego czasu gminy mają sporo pracy związanej z realizacją obowiązków wynikających z kodeksu wyborczego (k.w.). Wskutek ostatniej nowelizacji kodeksu z 2023 r. samorządy miały zostać odciążone. Jak się okazuje, skutecznie.
Rzecznik prasowy prezydenta Grudziądza Karol Piernicki potwierdza, że przeprowadzona w 2023 r. zmiana kodeksu wyborczego w zakresie obwodowych komisji wyborczych jest dużym ułatwieniem. Wskutek zmian zrezygnowano z powołania dwóch obwodowych komisji wyborczych do spraw głosowania i do spraw liczenia głosów (tzw. komisja dzienna i komisja nocna), zatem obecnie jest jedna komisja wyborcza dla danego obwodu, która po przeprowadzeniu głosowania ustala wyniki.
Karol Piernicki zwraca uwagę, że przed nowelizacją z 2023 r. problemem było przekazywanie informacji między tymi komisjami. Doprecyzujmy, że wskutek tego, że każda z gmin prowadziła własne lokalne rejestry wyborców, gminy musiały przekazywać między sobą zawiadomienia o zmianach miejsca głosowania wyborców. Dodatkowo w przypadku Grudziądza do tych zadań trzeba było przeszkolić około pół tysiąca osób.
Z uwagi na brak jednolitej struktury gminy w różny sposób przekazywały też dane dotyczące obywateli do Państwowej Komisji Wyborczej.
Transport seniorów i niepełnosprawnych ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta