Kiedy związek międzygminny płaci CIT
Zwolnione przedmiotowo z podatku dochodowego są dochody związków jednostek samorządu terytorialnego (w tym gmin) jedynie w części przeznaczonej dla tworzących je jednostek.
W celu wykonywania zadań gmina może tworzyć jednostki organizacyjne, a także zawierać umowy z innymi podmiotami, w tym z organizacjami pozarządowymi (art. 9 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym; dalej: u.s.g.). Gminy mogą tworzyć związki międzygminne, aby wspólnie wykonywać zadania publiczne.
Związek międzygminny może być tworzony również do wspólnej obsługi administracyjnej, finansowej i organizacyjnej, o której mowa w art. 10a u.s.g. Prawa i obowiązki gmin uczestniczących w związku międzygminnym, związane z wykonywaniem zadań przekazanych związkowi, przechodzą na związek z dniem ogłoszenia statutu związku. Obowiązek utworzenia związku może być nałożony tylko w drodze ustawy, która w takim przypadku określa zadania związku i tryb zatwierdzenia jego statutu (art. 64 ust. 1–4 u.s.g.).
Związek wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność (art. 65 ust. 1 u.s.g.).
Działalność związku międzygminnego, który ma osobowość prawną, jest w istocie realizacją zadań gmin tworzących ten związek. Należy przy tym wskazać, że związki międzygminne powstają, gdy – z uwagi na charakter zadania publicznego – wymagane jest współdziałanie z innymi gminami w celu sprawnego zapewnienia realizacji zadania lub w celu optymalizacji kosztów realizacji zadań. Koszty ogólne działania związku czy też w ogóle wydatki związku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta