Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy związek międzygminny płaci CIT

03 kwietnia 2024 | Administracja – Orzecznictwo | Marcin Szymankiewicz

Zwolnione przedmiotowo z podatku dochodowego są dochody związków jednostek samorządu terytorialnego (w tym gmin) jedynie w części przeznaczonej dla tworzących je jednostek.

W celu wykonywania zadań gmina może tworzyć jednostki organizacyjne, a także zawierać umowy z innymi podmiotami, w tym z organizacjami pozarządowymi (art. 9 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym; dalej: u.s.g.). Gminy mogą tworzyć związki międzygminne, aby wspólnie wykonywać zadania publiczne.

Związek międzygminny może być tworzony również do wspólnej obsługi administracyjnej, finansowej i organizacyjnej, o której mowa w art. 10a u.s.g. Prawa i obowiązki gmin uczestniczących w związku międzygminnym, związane z wykonywaniem zadań przekazanych związkowi, przechodzą na związek z dniem ogłoszenia statutu związku. Obowiązek utworzenia związku może być nałożony tylko w drodze ustawy, która w takim przypadku określa zadania związku i tryb zatwierdzenia jego statutu (art. 64 ust. 1–4 u.s.g.).

Związek wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność (art. 65 ust. 1 u.s.g.).

Działalność związku międzygminnego, który ma osobowość prawną, jest w istocie realizacją zadań gmin tworzących ten związek. Należy przy tym wskazać, że związki międzygminne powstają, gdy – z uwagi na charakter zadania publicznego – wymagane jest współdziałanie z innymi gminami w celu sprawnego zapewnienia realizacji zadania lub w celu optymalizacji kosztów realizacji zadań. Koszty ogólne działania związku czy też w ogóle wydatki związku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12839

Wydanie: 12839

Spis treści
Zamów abonament