Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Młodzież za słaba na wojsko

03 kwietnia 2024 | Rzecz o prawie | Anna Nowacka-Isaksson

Prawie 2/3 osób nie spełnia warunków stawienia się do poboru. Kandydaci do armii sami jednak oceniają swój stan zdrowia.

W Szwecji procedura konskrypcji trwa jeden lub dwa dni i polega na różnych testach, badaniach, ocenach i rozmowach kwalifikacyjnych, m.in. z lekarzem, pielęgniarką, psychologiem oraz urzędnikiem ds. rejestracji poborowych. Rezultat z każdej części procesu rejestracji stanowi warunek zakwalifikowania się do szkolenia wpisanego w obowiązek powszechnej służby wojskowej dla obu płci. Jeżeli poborowy lub poborowa nie zaliczy któregoś z testów, to procedury zostają przerwane.

Nie wszyscy jednak mogą stawić się do poboru. Kandydaci i kandydatki na rekrutów musieli na początku roku wypełnić formularz składający się z ponad 40 pytań dotyczących przede wszystkim zdrowia. I okazuje się, że właśnie z powodu odpowiedzi na te pytania większość kandydatów na rekrutów urodzonych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12839

Wydanie: 12839

Spis treści
Zamów abonament