Młodzież za słaba na wojsko
Prawie 2/3 osób nie spełnia warunków stawienia się do poboru. Kandydaci do armii sami jednak oceniają swój stan zdrowia.
W Szwecji procedura konskrypcji trwa jeden lub dwa dni i polega na różnych testach, badaniach, ocenach i rozmowach kwalifikacyjnych, m.in. z lekarzem, pielęgniarką, psychologiem oraz urzędnikiem ds. rejestracji poborowych. Rezultat z każdej części procesu rejestracji stanowi warunek zakwalifikowania się do szkolenia wpisanego w obowiązek powszechnej służby wojskowej dla obu płci. Jeżeli poborowy lub poborowa nie zaliczy któregoś z testów, to procedury zostają przerwane.
Nie wszyscy jednak mogą stawić się do poboru. Kandydaci i kandydatki na rekrutów musieli na początku roku wypełnić formularz składający się z ponad 40 pytań dotyczących przede wszystkim zdrowia. I okazuje się, że właśnie z powodu odpowiedzi na te pytania większość kandydatów na rekrutów urodzonych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta