Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

PiESEL, czyli czy uzasadnione jest obowiązkowe czipowanie zwierząt

03 kwietnia 2024 | Rzecz o prawie | Marek Lachowicz

Bardziej naturalne wydaje się zobowiązanie właściciela psa lub kota do jego rejestracji. Mamy już sprawdzone bazy danych.

Zwrot pieskie życie nie wziął się znikąd. Wystarczy odwiedzić dowolne schronisko, by się o tym przekonać. Boksy i kojce pełne przybitych zwierząt, które kochały i dalej chcą kochać, a nawet nie rozumieją, jak to się stało, że ich życie nagle tak wygląda. Mieszkańcy schronisk to i tak w pewnym sensie szczęściarze, którzy trafili na ludzi o wielkich sercach. Ci zadbali o biedne zwierzęta jak mogli. Dali dach nad głową, karmę, opiekę weterynaryjną. Ile psów czy kotów takiego szczęścia nie miało i błąka się gdzieś po nieużytkach? Tym nieco pomaga również technologia. Przykładem jest wszczepianie czipów. Niewielkie urządzenia pozwalają łatwo zidentyfikować i wytropić zwierzaka.

Zabieg jest nieinwazyjny, a korzyści z niego znaczne. Właścicielowi oznakowanego zwierzęcia ciężej jest uciec od odpowiedzialności za stworzenie.

Oczywiście czip kosztuje, podobnie jak praca weterynarza i sama obsługa informatyczna bazy danych. Te koszty jednak wzięli na siebie ludzie dobrego serca. Zabiegi najczęściej są darmowe,więc cieszą się sporą popularnością. W efekcie już od kilkunastu lat mamy w Polsce milionowe bazy danych o pupilach, prowadzone pro publico bono przez rozmaite fundacje. System działa, a właściciele coraz chętniej z niego korzystają.

Dobrostanem zwierząt słusznie interesuje się też ustawodawca. Na początku 2024 r. odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Ochrony Praw...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12839

Wydanie: 12839

Spis treści
Zamów abonament