W trosce o jakość życia
Jeśli ktoś porównuje gminę do dobrze lub źle zarządzanego przedsiębiorstwa, niewiele się myli – pisze były samorządowiec.
Gospodarka komunalna w gminie to zbiór zadań opisanych w art. 7 ustawy o samorządzie gminnym. To, w jaki sposób są one realizowane, bezpośrednio wpływa na jakość naszego życia. Każdy mieszkaniec gminy może ocenić efektywność funkcjonowania władzy lokalnej. Nasza decyzja 7 kwietnia, w dniu, w którym odbędą się wybory samorządowe, będzie miała bezpośredni wpływ na to, kto będzie je realizować.
Kluczowymi elementami gospodarki komunalnej są: gospodarka nieruchomościami, ochrona środowiska i przyrody, gospodarka wodna, gminne drogi, ulice, mosty, place, parki, organizacja ruchu drogowego, wodociągi i zaopatrzenie w wodę, kanalizacja, usuwanie i oczyszczanie ścieków komunalnych, utrzymanie czystości i porządku, urządzeń sanitarnych, wysypisk oraz unieszkodliwianie odpadów komunalnych. Nie mniej istotna jest komunikacja zbiorowa i ład przestrzenny.
W 2023 r. wydatki na gospodarkę komunalną z budżetów samorządowych wyniosły ok. 99,7 mld zł. Warto zauważyć, że w tej kwestii panuje tendencja wzrostowa, bo rok wcześniej (2022) wydatki te były niższe o 7 mld zł. Ale to nie pełne kwoty – wydatki przedsiębiorstw komunalnych, najczęściej działających jako spółki z o.o., nie są tu uwzględnione jako nieujmowane w budżetach jednostek samorządu terytorialnego (jst). Powszechnie przyjmuje się, że łączne ich wydatki w skali kraju są przybliżone do wydatków jst. Często one stanowią lwią...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta