Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Z wód nie można korzystać w sposób dowolny

03 kwietnia 2024 | Administracja – Orzecznictwo | Arkadiusz Turczyn

Z prawem własności gruntu związane są obowiązki właściciela dotyczące niezmieniania stanu wody na tym gruncie oraz zależnego od niej ekosystemu.

Ustawodawca przyjął, że korzystanie z wód nie może powodować pogorszenia stanu wód i ekosystemów od nich zależnych, z wyjątkiem przypadków określonych w ustawie. W szczególności nie może naruszać ustaleń planu gospodarowania wodami na obszarze dorzecza, powodować marnotrawstwa wody lub marnotrawstwa energii wody, a także nie może wyrządzać szkód (art. 29 ustawy z 20 lipca 2017 r. Prawo wodne, DzU z 2023 r., poz. 1478 ze zm., dalej p.w.).

Naczelny Sąd Administracyjny wyjaśnił, że ustawodawca w art. 29 p.w. przyjął założenie, iż stan wody na gruncie powinien być utrzymywany przez właściciela gruntu przez nakazy i zakazy, które są do niego bezpośrednio skierowane. Za ich pomocą powstają stosunki prawne dwojakiego rodzaju:

1) pomiędzy właścicielem gruntu, który podlega nakazom oraz zakazom, oraz osobą chronioną tymi nakazami i zakazami (właściciel gruntu sąsiedniego),

2) pomiędzy właścicielem gruntu, do którego kierowane są nakazy oraz zakazy, i organem administracji.

Nakazy i zakazy

Podporządkowanie się nakazowi lub zakazowi stanowi podstawową cechę administracyjnego charakteru stosunków administracyjnoprawnych uregulowanych w tej ustawie. Naruszenie tych nakazów i zakazów powoduje odpowiedzialność administracyjną. Norma prawna ujęta w art. 29 p.w. wskazuje na wzory typowego,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12839

Wydanie: 12839

Spis treści
Zamów abonament