Jaka kara dla szpiega? To nie takie proste
W demokratycznym państwie prawa nawet cynicznemu szpiegowi nie wolno wymierzyć surowszej kary, jeśli nie groziła mu, gdy dopuszczał się przestępstwa.
Sąd wydał postanowienie o tymczasowym aresztowaniu byłego sędziego Szmydta podejrzewanego o szpiegostwo. Uciekł na Białoruś, więc wysłano za nim list gończy. Przyjęta przez śledczych kwalifikacja prawna to art. 130 § 1 i 5 kodeksu karnego. Przepisy stanowią, że kto bierze udział w działalności obcego wywiadu albo działa na jego rzecz przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności w wymiarze od 5 do 30 lat. Jeśli szpieg jest funkcjonariuszem publicznym (jak poszukiwany ekssędzia), kodeks karny przewiduje dla niego kwalifikowaną karę nie krótszą niż 8 lat więzienia albo dożywotnie pozbawienie wolności.
Szpiegiem się jest, nie bywa
Szpiegostwo to poważne przestępstwo, szczególnie na rzecz państw autorytarnych wrogich Polsce. W pełni uzasadnione są surowe kary przewidziane za działalność w obcym wywiadzie. Jeśli jednak szpieg prowadzi swoją aktywność przez dłuższy czas, miesiącami, a nawet latami, ustalenie grożącej mu za to kary nie jest wcale oczywiste. Kwestia wymaga dokładniejszej analizy, ponieważ od 1 października 2023 r. zmieniła się sankcja za szpiegostwo.
Przed 1 października 2023 r. szpiegowi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta