Statut nie może być sprzeczny z przepisami ustawy
Uprawnienie rady gminy do regulowania organizacji wewnętrznej oraz trybu pracy organów gminy nie oznacza dowolności rady w tym zakresie.
Rada miejska podjęła uchwałę w sprawie uchwalenia statutu gminy miejskiej. Wojewoda zaskarżył tę uchwałę z powodu kilku jej zapisów do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie.
Liczne zastrzeżenia
I tak m.in. zdaniem wojewody postanowienia statutu dotyczące czynności związanych ze zwołaniem pierwszej sesji w sposób nieuprawniony wkroczyły w kompetencje przyznane przez ustawodawcę organowi wyborczemu, jakim jest komisarz wyborczy. Zakwestionowane zostało też postanowienie mówiące o uprawnieniach przewodniczącego rady w sprawie policji sesyjnej oraz nakładające na niego obowiązek czuwania nad zapewnieniem warunków niezbędnych do wykonywania przez radnych ich mandatu.
Wojewoda stwierdził, że zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie gminnym do zadań przewodniczącego rady należy wyłącznie organizowanie pracy rady oraz prowadzenie obrad na sesji rady. Za niewłaściwy wojewoda uznał również paragraf statutu mówiący, że obsługę rady zapewnia biuro rady wchodzące w skład urzędu miejskiego. To do burmistrza należy tworzenie określonych stanowisk w urzędzie miejskim oraz powierzanie osobom zatrudnionym na tych stanowiskach określonych obowiązków, w tym także w zakresie obsługi rady i jej komisji. Wojewoda wskazał...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta