Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trudno chronić ludność bez właściwych narzędzi

29 maja 2024 | Administracja – Orzecznictwo | Karina Knorps-Tuszyńska

W obecnym stanie prawnym samorządy mają iluzoryczne możliwości i narzędzia, żeby skutecznie przeciwdziałać wyjątkowo poważnym zagrożeniom. Konkrety dotyczące ochrony ludności powinny zostać uwzględnione w przepisach prawa – mówi Zygmunt Frankiewicz, prezes Związku Miast Polskich.

Jakie obowiązki spoczywają na samorządach w związku z pożarami, prowokacjami, strajkami? Ustawa o samorządzie gminnym w art. 7 wspomina o ogólnym obowiązku zapewnienia porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli oraz o zapewnieniu ochrony przeciwpożarowej i przeciwpowodziowej. Ewentualnie gmina może wydawać własne przepisy porządkowe. Czy są jakieś konkrety?

Gminne przepisy porządkowe są zdecydowanie iluzoryczne. Tak jest skonstruowane prawo i tak stanowi orzecznictwo, że te przepisy sprowadzają się do takich regulacji, jak regulamin kąpielisk czy regulamin w obiektach. Gdy samorządy próbują ustalić przepisy ponad tego typu regulaminy, to nadzór informuje je, że wykraczają poza swoje kompetencje. Niemożliwe jest usystematyzowanie tymi przepisami porządkowymi spraw związanych z zagrożeniami, ponieważ tego typu wydarzenia wymagają daleko idących regulacji. Natomiast wspomniane ogólne zapisy, jak ochrona przeciwpożarowa, po przeniesieniu na realia nie są żadnymi adekwatnymi do takich sytuacji odniesieniami. Wśród służb, które posiadają samorządy, jest jedynie straż miejska, której kompetencje też są ograniczone. Nie jest to zresztą na tyle liczna służba, żeby była w stanie rozwiązać tego typu problemy.

Czyli brakuje konkretnych narzędzi dla samorządów, którymi mogłyby przeciwdziałać np. atakom?...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12885

Wydanie: 12885

Spis treści
Zamów abonament