Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wyjechały na wakacje

29 maja 2024 | Rzecz o prawie | Anna Nowacka-Isaksson

Coraz częściej gminy domagają się, by rodzice, których dzieci poleciały do Tajlandii, zamiast chodzić do szkoły, płacili kary.

Chodzi o wyjazdy tzw. thaimout w trakcie semestru szkolnego, na które trzeba otrzymać zgodę szkoły. Rodzice występują o wolne dla swojego dziecka, by móc spędzić dłuższy urlop np. w Azji mimo obowiązku szkolnego. A ten nakazuje, by wszystkie dzieci chodziły do szkoły od tego roku kalendarzowego, w którym kończą sześć lat, aż do ukończenia IX klasy podstawówki. Obowiązek trwa nie dłużej niż do osiemnastego roku życia. Na krótszą przerwę w nauce np. na uroczystość ślubną, pogrzeb lub inne święto rodzinne szkoły na ogół dają pozwolenie.

Inaczej jest jednak z dłuższymi okresami nieobecności i gminy coraz surowiej patrzą na nieusprawiedliwoną absencję uczniów. Nie podchodzą co prawda do tego tak restrykcyjnie jak w Niemczech, gdzie policja kontroluje na lotniskach, czy uczeń ma zezwolenie na odlot na wakacje w środku semestru. Jeżeli go nie posiada, to odwozi go do szkoły. Potem też rodzina nie uniknie wysokiej kary pieniężnej.

Szwedzi nie traktują też eskapady w środku semestru szkolnego jak w Austrii, gdzie rodzice...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12885

Wydanie: 12885

Spis treści
Zamów abonament