Popularna forma zdobywania wiedzy
Studia podyplomowe rozszerzają kompetencje w bardzo wąskich dziedzinach, rozwijają pasje i zainteresowania. Uczelnie w trakcie przygotowywania programów biorą pod uwagę potrzeby współczesnego rynku pracy oraz oczekiwania kandydatów. Coraz większą popularnością cieszą się krótsze formy zdobywania wiedzy, jak np. mikropoświadczenia.
Studia podyplomowe wciąż są popularną formą zdobywania wiedzy. – Są przydatne dla osób w określonych zawodach i branżach, mogą pomóc w zmianie ścieżki kariery. Często korzystają z nich osoby, które widzą swoje szanse w innym zawodzie lub też cierpią na wypalenie zawodowe i potrzebują zmiany – mówi Aneta Adamska, rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Poszukiwane krótsze formy kształcenia
W Uniwersytecie Gdańskim największym zainteresowaniem cieszą się studia podyplomowe psychologiczne, pedagogiczne, logopedyczne czy te związane z nauką języków albo języka polskiego jako obcego. Z oferty tych studiów korzystają osoby, które pracują w zawodzie, ale potrzebują dodatkowych kwalifikacji. W tym roku akademickim powstał tylko jeden nowy kierunek studiów podyplomowych: Outdoor Learning. Edukacja w plenerze. Wyposaża w wiedzę i umiejętności przydatne w procesie edukacji w plenerze. Jest polecany edukatorom, opiekunom grup młodzieżowych, osobom pracującym w edukacji, NGO-sach, administracji publicznej, przedsiębiorstwach prywatnych czy korporacjach. Studia są też sprzężone z pracą nad odkrywaniem własnych mocnych stron, co jest z kolei wartościowe dla każdego, kto wchodzi w relacje społeczne.
– W Uniwersytecie Gdańskim od kilku lat zauważamy spadek zainteresowania ofertą studiów podyplomowych, choć w ofercie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta