Ewolucja, a nie rewolucja w odpadach
Istotne jest, aby wprowadzenie rozwiązań dotyczących systemu gospodarki odpadami w Polsce uwzględniało specyfikę rynku i potrzeby wszystkich interesariuszy. Należy mieć przy tym plan, a nie działać chaotycznie.
Jeśli nadal będziemy eksploatować zasoby w obecnym tempie, to do 2050 r. będziemy potrzebować zasobów… trzech planet Ziemi, przestrzega Parlament Europejski. Dlatego Unia i kraje członkowskie, w tym Polska, mając świadomość konieczności zmian, podejmują aktywne działania.
Wśród fundamentalnych kroków niezbędnych do zahamowania tempa eksploatacji planety jest domykanie obiegu zasobów. To jeden z warunków koniecznych do tego, aby Wspólnota, w tym Polska, zrealizowały ambitny plan dojścia do 2050 roku do neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla, zrównoważonej środowiskowo, wolnej od szkodliwych substancji gospodarki, o zamkniętym obiegu surowców (GOZ). Domknięcie obiegu pozwoli na ograniczenie emisji CO2, pobudzając wzrost gospodarczy i tworząc miejsca pracy.
Obszary zmian
Jaka jest skala wyzwań w obszarze odpadów? Każdego roku w Unii Europejskiej wytwarzanych jest ich łącznie 2,1 mld ton. Poziom wytwarzania odpadów jest oczywiście różny w poszczególnych krajach. Przykładowo w Polsce średnia na mieszkańca nadal pozostaje mniejsza od unijnej. Przeciętny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta