Planowanie ścieżki edukacyjnej to ważny krok w budowaniu kariery zawodowej
Wybór kierunku studiów to jedna z najważniejszych decyzji, którą podejmuje młody człowiek. Może ona znacząco wpłynąć na przyszłą karierę zawodową oraz osobisty rozwój. Eksperci są zdania, że warto kierować się przede wszystkim swoimi zainteresowaniami i pasją, bo wtedy nauka będzie znacznie przyjemniejsza i efektywniejsza, a motywacja większa.
Studia to nie tylko sposób na zdobycie kwalifikacji zawodowych, ale również okazja do pogłębienia wiedzy w dziedzinach, które nas fascynują. Eksperci i doradcy podkreślają, że kluczowe przy wyborze kierunku są nasze zainteresowania, predyspozycje, umiejętności i talenty. Warto też prześledzić trendy na rynku, prognozy i zastanowić się nad naszymi oczekiwaniami.
– Im więcej informacji ma kandydat, tym bardziej świadomy wybór podejmuje. Decyzje podjęte pod wpływem presji społecznej, oczekiwań rodziny lub zignorowanie własnych zainteresowań i niedostateczne poświęcenie czasu na research czy wręcz brak planu, mogą okazać się zgubne – mówi Anna Kwiecińska, doradczyni zawodowa z Centrum Rozwoju Talentów.
Jak rozpoznać, za którymi zainteresowaniami, predyspozycjami czy talentami podążyć? Dobrym pomysłem może być konsultacja u doradcy kariery i skorzystanie z narzędzi diagnostycznych, którymi dysponuje. Nie znajdziemy tam, być może, gotowych odpowiedzi, ale może wytyczymy sobie kierunek. Zdaniem Sabiny Kwiatkowskiej, HR managera i coacha kariery, należy ostrożnie podchodzić do wszelkich porad udzielanych przez rodziców czy znajomych. – Oni często patrzą na nas przez pryzmat swoichdoświadczeń i swojej relacji z nami. Chcą dobrze, ale mogą podświadomie rekomendować...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta