Wnioski o lepsze warunki pracy coraz popularniejsze
Pracownicy korzystają z nowego sposobu na wywalczenie np. umowy na czas nieokreślony.
Wspomniane uprawnienia dla pracowników wynikają z nowelizacji kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2023 r. poz. 641), która weszła w życie 26 kwietnia 2023 r. Wdrożyła ona do polskiego prawa dwie unijne dyrektywy: w sprawie przejrzystych warunków pracy oraz work-life balance.
Wiele przepisów, które wynikają z implementacji, związanych jest z rodzicielstwem lub pełnieniem funkcji opiekuńczych. Chodzi m.in. o dodatkowy, pięciodniowy (bezpłatny) urlop opiekuńczy czy też dwa dni (albo 16 godzin) zwolnienia od pracy (częściowo odpłatne) z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem. Jak pisaliśmy w „Rz” nr 245/2023, zainteresowanie tymi uprawnieniami było do tej pory niewielkie.
Są też takie rozwiązania, które dotyczą kwestii warunków zatrudnienia, i stają się popularne. Jedno z nich jest zawarte w art. 29 [3] k.p.
Podanie do szefa
Zgodnie z tym przepisem pracownik zyskał uprawnienie do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta