Ten kompromis budzi obawy prawników
Powściągliwiej oceniajmy przywracanie praworządności.
Komisja Europejska wydała oficjalny komunikat o zakończeniu procedury z art. 7 ust. 1 traktatu o Unii Europejskiej, dotyczącej uchybienia przez Polskę zasadom praworządności. Wraz z innymi instytucjami Unii Europejskiej i państwami członkowskimi jest odpowiedzialna na mocytraktatów za zagwarantowanie praworządności, zapewnienie poszanowania prawa, przestrzegania wartości i zasad UE. Postępowanie na podstawie art. 7 TUE, podobnie jak sama Komisja jako organ, ma charakter polityczny. Na tym poziomie warto odnotować istotny zwrot w podejściu do Polski.
Zawiniła poprzednia większość
Zakończona procedura stanowiła konsekwencję stwierdzonego przez KE zagrożenia dla przestrzegania wyrażonej w art. 2 TUE zasady praworządności (rule of law). Jednej z podstawowych wartości, na których opiera się UE w obszarze wymiaru sprawiedliwości. Ta zasada wymaga, by sędziowie krajowi, będący również sędziami UE, korzystali z instytucjonalnych gwarancji niezawisłości i bezstronności oraz możliwości dialogu z Trybunałem Sprawiedliwości UE, zwłaszcza w oparciu o konstrukcję pytań prejudycjalnych. Powyższe zasady stanowią elementarny warunek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta