Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ten kompromis budzi obawy prawników

29 maja 2024 | Rzecz o prawie | Maciej Gutowski Piotr Kardas

Powściągliwiej oceniajmy przywracanie praworządności.

Komisja Europejska wydała oficjalny komunikat o zakończeniu procedury z art. 7 ust. 1 traktatu o Unii Europejskiej, dotyczącej uchybienia przez Polskę zasadom praworządności. Wraz z innymi instytucjami Unii Europejskiej i państwami członkowskimi jest odpowiedzialna na mocytraktatów za zagwarantowanie praworządności, zapewnienie poszanowania prawa, przestrzegania wartości i zasad UE. Postępowanie na podstawie art. 7 TUE, podobnie jak sama Komisja jako organ, ma charakter polityczny. Na tym poziomie warto odnotować istotny zwrot w podejściu do Polski.

Zawiniła poprzednia większość

Zakończona procedura stanowiła konsekwencję stwierdzonego przez KE zagrożenia dla przestrzegania wyrażonej w art. 2 TUE zasady praworządności (rule of law). Jednej z podstawowych wartości, na których opiera się UE w obszarze wymiaru sprawiedliwości. Ta zasada wymaga, by sędziowie krajowi, będący również sędziami UE, korzystali z instytucjonalnych gwarancji niezawisłości i bezstronności oraz możliwości dialogu z Trybunałem Sprawiedliwości UE, zwłaszcza w oparciu o konstrukcję pytań prejudycjalnych. Powyższe zasady stanowią elementarny warunek...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12885

Wydanie: 12885

Spis treści
Zamów abonament