Nie wolno przymykać oczu na wady budynku
Jeśli organ nadzoru budowlanego stwierdzi, że stan obiektu lub jego użytkowanie zagrażają życiu lub zdrowiu ludzi, nie tylko ma prawo, ale obowiązek wydać decyzję nakazującą usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości.
W art. 66 ust. 1 ustawy z 7 lipca 1994 r. prawo budowlane (tekst jedn. DzU z 2023 r., poz. 682 ze zm.; dalej: p.b.) ustawodawca zdecydował, że organ nadzoru budowlanego ma obowiązek nakazać – w drodze decyzji – usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości, określając termin wykonania tego obowiązku, w przypadku stwierdzenia, że obiekt budowlany:
∑ może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi, bezpieczeństwu mienia bądź środowiska, albo
∑ jest użytkowany w sposób zagrażający życiu lub zdrowiu ludzi, bezpieczeństwu mienia lub środowisku, albo
∑ jest w nieodpowiednim stanie technicznym, albo
∑ powoduje swym wyglądem oszpecenie otoczenia.
Natomiast w przypadku stwierdzenia nieuzasadnionych względami technicznymi lub użytkowymi ingerencji lub naruszenia wymagań dotyczących obiektu budowlanego, których charakter uniemożliwia lub znacznie utrudnia użytkowanie go do celów mieszkalnych, organ nadzoru budowlanego nakazuje w drodze decyzji usunięcie skutków ingerencji lub naruszeń, lub przywrócenie stanu poprzedniego. Decyzja podlega natychmiastowemu wykonaniu i może być ogłoszona ustnie (art. 66 ust. 1a p.b.).
Stan obiektu pod kontrolą
Przepis ten odnosi się do obiektów budowlanych użytkowanych do celów mieszkalnych, a norma w nim zawarta służy usunięciu nieprawidłowości powstałych w czasie użytkowania obiektu budowlanego –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta